در گفتگو با فوق تخصص کلیه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
افراد دارای دیابت و فشارخون بالا هر سه ماه یک‌بار به پزشک مراجعه کنند

21 ارديبهشت 1397
فوق تخصص بیماری‌های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: افرادی که مبتلابه بیماری دیابت و فشارخون هستند، لازم است هر سه ماه یک‌بار جهت کنترل مشکلشان به پزشک مربوطه مراجعه کنند.

به گزارش  روابط عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان، دکتر مهدی محمود پور در حاشیه ویزیت رایگان بیماران بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان افزود: افرادی که فشارخون و دیابت دارند باید به‌صورت منظم تحت نظر پزشک متخصص داخلی باشند که در صورت بروز اختلال در کار کلیه در همان مراحل اولیه آسیب به کلیه،  شناسایی شود و مانع رسیدن سرانجام کار به دیالیز شویم و این کار شدنی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: درگذشته به دلیل نبود تخصص و امکانات کافی، بیمار به‌راحتی دچار دیالیز می‌شد ولی امروزه راه‌های زیادی برای جلوگیری از اینکه یک بیمار، دیالیزی شود وجود دارد و یا اگر قرار باشد منتج به دیالیز شود می‌توان این روند را به تأخیر انداخت و قابل‌کنترل است.
این فوق تخصص بیماری‌های کلیوی تأکید کرد: افرادی که مبتلابه بیماری دیابت و فشارخون هستند، لازم است هر سه ماه یک‌بار جهت کنترل مشکلشان به پزشک مربوطه مراجعه کنند؛ افرادی که دارای حداقل ۲۰ سال سن و بدون هیچ‌گونه سابقه بیماری خانوادگی هستند نیز باید معاینات دوره‌ای را انجام دهند.
دکتر محمود پور اظهار داشت: برخی از بیماری‌های کلیه تا یک‌زمان ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و زمانی علایم آن مشخص می‌شود که آسیب به کلیه جدی‌تر شده باشد؛ مثلاً ممکن است یک فرد دچار فشارخون بالا باشد ولی بدن او با شرایط فشار تطابق پیداکرده باشد و هیچ‌گونه علایم ظاهری از خود بروز ندهد، بنابراین لازم است حداقل یک‌بار آزمایش داده و فشارخون خود را چک کند.
فوق تخصص بیماری‌های کلیوی خاطرنشان کرد: افراد نباید بدون مشورت با پزشک مرتبط به‌راحتی هر دارویی را استفاده کنند مخصوصاً داروهای تبلیغاتی یا طب سنتی؛ زیرا می‌تواند عوارض منفی روی کلیه‌ها داشته باشد و موجب آسیب زدن به کلیه‌ها شود.


کلمات کلیدی:
        بیمارستان     کنگان         پزشکی    
    دکتر     مهدی     محمود     پور        
فشار     خون         فوق     تخصص     کلیه    
تعداد بازدید:   ۶۵

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >