در گفتگو با جراح و متخصص کلیه و مجاری اداراری بیمارستان کنگان
آنچه والدین باید در مورد شب ادراری کودک بدانند

19 آذر 1397
متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان گفت: شب اداری در کودکان عارضه وخیمی نیست اما صبر و حوصله والدین در انجام روش های درمانی توسط متخصص مربوطه نکته بسیار مهمی است

به نقل از روابط عمومی بیمارستان کنگان، دکتر مصطفی نبی زاده متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان در این خصوص گفت: عارضه وخیمی نیست اما نگرانی زیاد والدین و شاید عدم آگاهی کافی نسبت به آن و توبیخ یا بازخواست کودک می تواند زمینه کاهش اعتماد به نفس کودک را در آینده فراهم سازد.

وی افزود: در تعریف علمی آن تخلیه مثانه در شب هنگام خواب را گویند که طبق معیارهایdsm_IV   دو بار در هفته و حداقل ۳ ماه اتفاق می افتد.

متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان اظهار داشت: از ۶ سالگی به بعد نیاز به ارزیابی، بررسی و در صورت نیاز درمان می باشد.

شب ادراری شامل دو نوع اولیه و ثانویه می باشد. اولیه: از بدو تولد کودک اختیار ادراری نداشته است؛ ثانویه: در طی دوره های بعد از ۶ سالگی ، حداقل ۶ ماه خشک بوده است و مجددا دچار شب ادراری شده است.

دکتر نبی زاده ادامه داد: میزان شیوع آن در هفت سالگی ۱۰% و دوازده سالگی ۳%  و در پسرها دو برابر دختر ها شیوع دارد.

وی گفت:  این عارضه می تواند علل مختلفی مانند : ژنتیک، اختلال خواب، تاخیر رشد و تکامل ، اختلال ترشح هورمون ADH ، عفونت ادراری ، اختلالات مجرای ادراری و… داشته باشد.

متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان عنوان کرد: شب ادراری زمینه فامیلیال دارد و در صورت سابقه شب ادراری در هر دو والد ، شیوع آن در فرزندان ۷۷% و در صورت سابقه در یک والد شیوع آن در کودک ۴۳% می باشد. دکتر نبی زاده یاداور شد: داروهایی مانند لینیوم، اسید والپروئیک، کلوزاپین، تئوفیلین و…نیز می تواند علت بروز این عارضه باشد  که جهت بررسی و درمان نیاز به ویزیت متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و معاینه کودک و انجام اقدامات تشخیصی درمانی است .

دکتر نبی زاده اضافه کرد: نکته ای که در درمان کودک قابل توجه است، صبر و حوصله والدین در انجام روش های درمانی است. درمان های کلی بر حسب نیاز کودک شامل آموزش های لازم به والدین از جهت رفتار درمانی ، استفاده از آلارم و داروها از جمله دسموپرسین و .. می باشد.


کلمات کلیدی:
بیمارستان     کنگان         پزشکی         شب    
ادراری         مصطفی     نبی     زاده    
تعداد بازدید:   ۲۱۰

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >