معرفي بيمارستان- تاريخچه

1393/5/25 0:0
در سال 1375 بيمارستان در شهرستان كنگان افتتاح گرديد.

بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان نخستین بیمارستان حوزه جنوب استان بوشهر است که کار ساخت آن از اوایل دهه 60 شروع شد و پس از طی یک مرحله بسیار طولانی، یک دهه بعد به بهره‌برداری رسید. شروع احداث این بیمارستان و همچنین تامین زمین این مرکز درمانی توسط خیرین شهرستان کنگان انجام شد. این بیمارستان در واقع برای جمعیت آن زمان شهرستان کنگان ( با احتساب عسلویه و جم که جزئی از این شهرستان بودند) که حدود 25 هزار نفر بود، احداث گردید . با گذشت زمان و مستقر شدن فازهای مختلف گازی و سایر صنایع مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی، شاهد انفجار جمعیت در این منطقه بودیم. در این میان، بیمارستان کنگان از این مسئله به شکل بسیار جدی متاثر شد و البته این موضوع همچنان ادامه دارد. بیمارستان کنگان دارای 22 هزار متر مربع زیر بنا در زمینی به مساحت حدود 8 هکتار احداث شده است. این مرکز درمانی دارای 17 بخش کلینیکی و پاراکلینیکی و 10 واحد پشتیبانی و اداری و 550 پرسنل می‌باشد. در حال حاضر نیز حدود 60 درصدِ مراجعین این مرکز درمانی از پرسنل زحمتکش صنعت یا خانواده این عزیزان هستند و مابقی مراجعین عمدتا از شهرستان های کنگان، دیر، جم و عسلویه می باشند. بیمارستان کنگان به دلیل داشتن تعداد زیادی متخصص و جراح در رشته‌های مختلف پزشکی نظیر: جراح مغز، جراح ارتوپدی، جراح عمومی، جراح چشم، جراح کلیه و مجاری ادراری، متخصص مغز و اعصاب، متخصص داخلی، متخصص قلب و عروق، متخصص زنان، متخصص اطفال، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص طب اورژانس، متخصص بیهوشی، متخصص اعصاب، متخصص پوست، متخصص رادیولوژیست، روان، روانشناس بالینی و کارشناس تغذیه، همواره پوشش‌دهنده سایر بیمارستان‌های منطقه نیز می‌باشد. خدمات ارائه شده در بیمارستان کنگان با نرخ دولتی و بسیار نازل جهت رفاه حال مردم ارائه می شود.

 

چنانچه این منطقه با یک بحران جدی متاثر از صنعت مانند: انفجار، آتش سوزی و دیگر حوادث ترومایی یا حوادث غیر مترقبه مانند: زلزله، سیل و...، مواجه شود، تمام بار مراجعین قطعا روی بیمارستان کنگان خواهد بود و لذا اهمت وجود بیمارستان کنگان در این نوع مسائل و موضوعات پدافندی مشخص و حیاتی است که البته با تقویت این مرکز درمانی، می توان خدمات بیمارستان امام خمینی را در بعد کمی و کیفی افزایش داد. این بیمارستان به عنوان قطب درمانی جنوب استان بوشهر با توجه به ارائه خدمات مطلوب و راه اندازی بخش‌ها و امکاناتی مانند: یکی از بزرگ ترین اورژانس های استان بوشهر، بخش جراحی مغز و اعصاب، جراحی کلیه و مجاری ادراری، جراحی ارتوپدی، جراحی چشم، جراحی عمومی، ام آر آی، سی تی اسکن، آی سی یو، ان آی سی یو( بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان)، زایشگاه ( با بالاترین آمار تولد در استان(، 4 اتاق جراحی و همچنین وجود بیش از ۴۰ متخصص‌، 10 پزشک عمومی و پرسنلی که در این بیمارستان با تمام ظرفیت به شکل شبانه روزی برای ارائه خدمات مطلوب به مردم تلاش می‌کند، مرکز ثقل مراجعه مردم منطقه جنوب استان بوشهر می‌باشد . این مرکز درمانی یک بیمارستان کاملا عملیاتی با خدمات شبانه روزی است. بیمارستان امام خمینی علاوه بر مراجعین شهرستان کنگان، دیر، جم، عسلویه در استان بوشهر و مراجعین شهرستان های مهر، لامرد و گله دار از جنوب استان فارس و شهرستان پارسیان از غرب هرمزگان و پرسنل صنعت جنوب استان بوشهر و خانواده این عزیزان را نیز پوشش می دهد.

به موجب موصبه معین نفت  در تاریخ 25 اسفند 1389 مصوبه هیات وزیران با شماره : ۲۹۹۱۱۳/۴۶۲۶۹، بیمارستان کنگان، به عنوان بیمارستان معین نفت در منطقه انتخاب شد.»

 

 

کلمات کلیدی:
كنگان.     بيمارستان    

تاریخ بروز رسانی:   15 فروردين 1402

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >