قابل توجه نفتی ها، سازمان تأمین اجتماعی و نماینده مردم در مجلس؛
تفاهم نامه سه وزارتخانه با محوریت حمایت از بیمارستان کنگان هنوز اجرایی نشده است

22 شهريور 1398
در صورت اجرای تفاهم نامه ای میان سه وزارتخانه بهداشت، نفت و کار، شرایط بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان متحول خواهد شد

به گزارش هفته نامه ثلاث جنوب، در صورت اجرای تفاهم نامه ای که در ادامه به آن می پردازیم، شرایط بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان متحول خواهد شد.

دکتر حسن حیدری، رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان در گفتگو با خبرنگار هفته نامه ثلاث جنوب در مورد تفاهم نامه میان سه وزارتخانه و تأثیر آن چنانچه به مرحله اجرا برسد، اظهار داشت: تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت، وزارت نفت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ۱۱ اسفند سال ۱۳۹۲ به شماره نامه  ۵۵۱۶۷۵-۴/۴  منعقد شده است.

بند ۱ : هدف از این تفاهم نامه، ارتقاء خدمات درمانی منطقه جنوب استان بوشهر ( شهرستان های دیر، کنگان، جم و عسلویه )، برای بهره گیری و استفاده بهینه از امکانات و نیروی انسانی این سه وزارتخانه جهت ارائه خدمات هرچه بهتر در حوزه درمان مردم و جمعیت ساکن در منطقه است.

در این تفاهم نامه، سه وزارتخانه مذکور، تعهداتی را منعقد کرده اند که هرسه وزارتخانه باید جهت اجرایی شدن به آن عمل می کردند.

بند ۲ : اعمال سیاست های پرداخت به پزشکان و کادر درمان به صورت هماهنگ در منطقه.

بند ۳ : پرداخت های سازمان های بیمه ای و نفت به چهار بیمارستان منطقه بر اساس تعرفه واقعی ( ۶/۳  سه و شش دهم کا ) انجام گردد.

 

اجرای تفاهم نامه مساوی با تحول در بیمارستان کنگان

 

با اجرایی شدن بندهای این تفاهم نامه به خصوص بند ۲ و ۳، بخش عظیمی از مشکلات موجود در بیمارستان کنگان و همچنین دغدغه های مردم و مراجعین حل خواهد شد.

یکی از مهم ترین بندهایی که می تواند کمک بسیار شایانی به حوزه درمانی جنوب استان بوشهر و به خصوص بیمارستان بزرگ امام خمینی(ره) کنگان داشته باشد، پرداختی ۶/۳ کا به پزشکان می باشد که طبق تفاهم نامه باید از طرف نفت و سازمان بیمه ای پرداخت می شد.

پرداختی ۶/۳ کا به پزشکان به شدت در جذب و ماندگاری طبیبان و متخصصین ما تأثیرگذار است. از طرفی دیگر با پرداخت ۶/۳ کا به پزشکان، این عزیزان تا حدودی تأمین خواهند شد و دیگر نیازی به راه اندازی مطب نخواهند داشت که این موضوع نیز مستقیماً به کاهش پرداختی از جیب مردم منجر خواهد شد؛ بنابراین این اقدام نهایتاً منجر به تقویت سیستم درمان بیمارستان می شود.

در این تفاهم نامه، بیمارستان کنگان به عنوان بیمارستان معین نفت تعیین شده است که مکلف است به بیمارستان های مذکور( جم و عسلویه) خدمات ارائه دهد و آن ها را پشتیبانی کند، که تمام و کمال در حال آنجام آن است. بیمارستان کنگان به شکل شبانه روز با تلاش پرسنل زحمت کش آن در حال ارائه خدمات گسترده به مردم شهرستان های کنگان، دیر، جم، عسلویه( در استان بوشهر)، مهر، لامرد، گله دار( در استان فارس) و پارسیان( در استان هرمزگان) است. در کنار این موضوع، پرسنل شاغل در صنعت منطقه و همچنین خانواده آنان نیز از خدمات درمانی( کلینیکی و پاراکلینیکی) بیمارستان کنگان به شکل روزانه استفاده می برند.

بیش از ۸۰ درصد خدمات ارائه شده توسط بیمارستان کنگان، برای کارکنان صنعت منطقه و خانواده های این عزیزان است؛ که البته ما با افتخار و بدون هیچ محدودیتی به این بزرگواران، خدمات ارائه می دهیم. بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان، طبق این تفاهم نامه و البته بر حسب وظیفه ذاتی خود و با زحمات شبانه روزی پرسنل این مرکز درمانی، تمام بیمارستان های جنوب استان بوشهر و پرسنل و خانواده صنعت را پوشش می دهد. انتظار ما این است وقتی بیش از ۸۰ درصد خدمات ما به حوزه صنعت است و ما به این عزیزان زحمتکش خدمات متنوع درمانی ارائه می دهیم، آن ها نیز به اندازه ۸۰ درصد از مراجعین ما، خدمات و کمک ارائه دهند، تا اندکی از زیربار فشار موجود به سمت گسترش خدمات رها شویم و حرکت کنیم. سالانه چند ده میلیارد تومان هزینه ارائه خدمات در بیمارستان کنگان است و لذا از مجموعه نفت و به شکل خاص سازمان منطقه ویژه پارس و شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه پارس جنوبی، تقاضا داریم که بیمارستان کنگان را به عنوان اصل و اساس توسعه و زیر ساخت منطقه به شکل ویژه ببینند. ما از کمک ها و همکاری هایی که تا کنون از جانب این عزیزان برای مجموعه بیمارستان انجام شده( ام آر ای، الحاقی، دیزل ژنراتور و…) بسیار سپاسگزاریم؛ ولی حقیقاً انتظار و نیاز ما با توجه به حجم مراجعین، بسیار فراتر از این است و امید می رود که این همکاری به شکل مطلوب تری افزایش یابد.

یکی دیگر از اهداف این تفاهم نامه، یکسان سازی پرداختی ها به کادر درمان و پرستاری در مراکز درمانی واقع در جنوب استان می باشد. برای تحقق این موضوع نیاز به اجرایی شدن بند ۲ تفاهم نامه و تعهد وزارت نفت از طریق سازمان های بیمه ای و خود وزارت نفت است که باید برای کلیه بیمارستان های جنوب استان به شکل یکسان اجرا می شده است؛ ضمن اینکه طبق این تفاهم نامه، پزشکان هر چهار بیمارستان جنوب استان بوشهر، مجاز باشند در همه بیمارستان های مذکور فعالیت کنند.

ثلاث جنوب: هم اکنون که بحث هم سازی پرداختی ها هنوز به شکل یک نوشتار در حد همان تفاهم نامه باقی مانده، بیمارستان کنگان بیش از همه در این موضوع متضرر شده است؛ لازم است که هر چه سریعتر این بند از تفاهم نامه نیز اجرایی گردد، تا نهایتاً مردم و مراجعین بیشمار به این مرکز درمانی، از تأثیر شگرف آن منتفع شوند. با توجه به اینکه بیش از ۵ سال از امضای این تفاهم نامه در سطح وزرای این سه وزارتخانه گذشته است، متأسفانه بندهای مهم و تأثیرگذار که جزء تعهدات وزارت نفت در پشتیبانی مالی و اعتباری از بیمارستان کنگان بوده، اجرایی نشده است. لازم است کلیه مدیران شهرستان، در رأس آن فرماندار محترم کنگان، نماینده محترم مردم شهرستان های دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس، از همه ظرفیت های قانونی جهت پاسخگویی وزارت نفت، بهره لازم را ببرند.

قابل ذکر است که بیمارستان کنگان یک بیمارستان عملیاتی و بسیار فعال است که حجم گسترده خدمات دهی این مرکز درمانی، موجب فشار مضاعف بر پرسنل و تجهیزات آن شده است. بخش قابل توجهی از مراجعین به بیمارستان کنگان از صنعت منطقه و همچنین شهرستان های اطراف مانند: دیر، جم، عسلویه، مهر، لامرد، گله دار و پارسیان است.

با اجرایی نشدن تفاهم نامه اشاره شده در بالا، بیمارستان کنگان ناچار است روزانه فشاری مضاعف را با وجود کمبود شدید نیرو تحمل کند. هم اکنون بیمارستان کنگان با کمبود ۱۰۵ نیرو در کادر پرستاری رنج می برد.

خبرنگار: مصطفی صفایی


کلمات کلیدی:
    اولین     نشریه     شهرستان     کنگان        
بیمارستان     کنگان         تفاهمنامه         ثلاث    
    ثلاث     جنوب         حسن     حیدری    
    کنگان         مصطفی     صفایی        
نخستین     نشریه     کنگان         نشریات     استان    
بوهر         نشریه         هفته     نامه    

تاریخ بروز رسانی:   23 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >